Texas Instruments DAC161S055CISQX/NOPB
Part Number: Texas Instruments DAC161S055CISQX/NOPB
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: Precision 16-Bit, Buffered Voltage-Output DAC 16-WQFN -40 to 105
Precision 16-Bit, Buffered Voltage-Output DAC 16-WQFN -40 to 105
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Number of Pins 16
Integral Nonlinearity (INL) 3 LSB
Interface SPI
Max Operating Temperature 105 °C
Max Supply Voltage 5.25 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Supply Voltage 2.7 V
Number of Bits 16
Number of Converters 1
Number of DAC Channels 1
Output Type Voltage
Polarity Unipolar
Power Consumption 5.5 mW
Resolution 2 B
Settling Time 5 µs
Height 800 µm
Length 4 mm
Thickness 750 µm
Width 4 mm