Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CY74FCT2543CTQCT
Texas Instruments CY74FCT2543CTQCT
| Part Number: | Texas Instruments CY74FCT2543CTQCT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CY74FCT2543CTQCT |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal egistered Transceivers with 3-State Outputs and Series Damping esistors 24-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CY74FCT2543CTQCT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal egistered Transceivers with 3-State Outputs and Series Damping esistors 24-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 24 |
| Weight | 129.500622 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -15 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.5 ns |
| Turn-On Delay Time | 8 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Width | 3.9 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CY74FCT2543CTQCT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the weight and dimensions of the product?
What is the compliance status of the product?
What is the technical specification of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


