Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CY74FCT2541CTQCTG4
Texas Instruments CY74FCT2541CTQCTG4
| Part Number: | Texas Instruments CY74FCT2541CTQCTG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CY74FCT2541CTQCTG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Line Driver/MOS Driver with 3-State Outputs 20-SSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CY74FCT2541CTQCTG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Line Driver/MOS Driver with 3-State Outputs 20-SSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 4.1 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CY74FCT2541CTQCTG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the minimum and maximum supply voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.