Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CY74FCT2245TSOCE4
Texas Instruments CY74FCT2245TSOCE4
| Part Number: | Texas Instruments CY74FCT2245TSOCE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CY74FCT2245TSOCE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Bus Transceivers with 3-State Outputs and Series Damping Resistors 20-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CY74FCT2245TSOCE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Bus Transceivers with 3-State Outputs and Series Damping Resistors 20-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CY74FCT2245TSOCE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the maximum and minimum operating temperature?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.