Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CY74FCT16646CTPVCT
Texas Instruments CY74FCT16646CTPVCT
| Part Number: | Texas Instruments CY74FCT16646CTPVCT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CY74FCT16646CTPVCT |
| Qty Available: | |
| Description: | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 56-SSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CY74FCT16646CTPVCT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 56-SSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 56 |
| Weight | 694.790113 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 5.7 ns |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Turn-On Delay Time | 7.8 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 18.41 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CY74FCT16646CTPVCT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What is the compliance status of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


