Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CY74FCT16240ATPVCT
Texas Instruments CY74FCT16240ATPVCT
| Part Number: | Texas Instruments CY74FCT16240ATPVCT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CY74FCT16240ATPVCT |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 16-CH Inverting 3-ST CMOS 48-Pin SSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CY74FCT16240ATPVCT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 16-CH Inverting 3-ST CMOS 48-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 16 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 16 |
| Number of Outputs | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 4.8 ns |
| Quiescent Current | 500 µA |
| Turn-On Delay Time | 4.8 ns |
| Height | 2.79 mm |
| Length | 15.88 mm |
| Thickness | 2.59 mm |
| Width | 7.49 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CY74FCT16240ATPVCT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
How many channels does the CY74FCT16240ATPVCT have?
What is the logic function of the CY74FCT16240ATPVCT?
What is the package type and number of pins for the CY74FCT16240ATPVCT?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



