Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CY74FCT162245TPACT
Texas Instruments CY74FCT162245TPACT
| Part Number: | Texas Instruments CY74FCT162245TPACT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CY74FCT162245TPACT |
| Qty Available: | |
| Description: | Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 48-TSSOP |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CY74FCT162245TPACT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Transceiver, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 48-TSSOP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 223.195796 mg |
| Direction | Bidirectional |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 1 W |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 16 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 16 |
| Number of Circuits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Quiescent Current | 5 µA |
| Turn-On Delay Time | 9.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 12.5 mm |
| Thickness | 1.15 mm |
| Width | 6.1 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CY74FCT162245TPACT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What is the stock availability of the product?
What is the manufacturer of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


