Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > Texas-Instruments-CSD17575Q3T
Texas Instruments CSD17575Q3T
| Part Number: | Texas Instruments CSD17575Q3T |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > Texas-Instruments-CSD17575Q3T |
| Qty Available: | |
| Description: | 30-V, N channel NexFET™ power MOSFET, single SON 3 mm x 3 mm, 3.2 mOhm 8-VSON-CLIP -55 to 150 |
PCX has Texas Instruments Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > Texas-Instruments-CSD17575Q3T Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
30-V, N channel NexFET™ power MOSFET, single SON 3 mm x 3 mm, 3.2 mOhm 8-VSON-CLIP -55 to 150
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 24.012046 mg |
| Continuous Drain Current (ID) | 60 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 30 V |
| Drain to Source Resistance | 2.6 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 3 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 4.42 nF |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 108 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 2.8 W |
| Rds On Max | 2.3 mΩ |
| Rise Time | 10 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Threshold Voltage | 1.4 V |
| Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| Turn-On Delay Time | 4 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 3.3 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 3.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CSD17575Q3T
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage rating of the MOSFET?
What is the drain to source resistance of the MOSFET?
What is the package type of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




