Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > Texas-Instruments-CSD17575Q3
Texas Instruments CSD17575Q3
| Part Number: | Texas Instruments CSD17575Q3 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > Texas-Instruments-CSD17575Q3 |
| Qty Available: | |
| Description: | 30-V, N channel NexFET™ power MOSFET, single SON 3 mm x 3 mm, 3.2 mOhm 8-VSON-CLIP |
PCX has Texas Instruments Discrete Semiconductors > Transistors > MOSFETs > Texas-Instruments-CSD17575Q3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
30-V, N channel NexFET™ power MOSFET, single SON 3 mm x 3 mm, 3.2 mOhm 8-VSON-CLIP
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Continuous Drain Current (ID) | 27 A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 30 V |
| Drain to Source Resistance | 2.6 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 3 ns |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Input Capacitance | 4.42 nF |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Max Power Dissipation | 2.8 W |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Channels | 1 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Power Dissipation | 2.8 W |
| Rds On Max | 2.3 mΩ |
| Rise Time | 10 ns |
| Schedule B | 8541290080 |
| Turn-Off Delay Time | 20 ns |
| Turn-On Delay Time | 4 ns |
| Height | 1.1 mm |
| Length | 3.3 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 3.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CSD17575Q3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the price of the product?
What is the maximum drain to source voltage of the MOSFET?
What is the continuous drain current of the MOSFET?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




