Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers > Texas-Instruments-CDCVF25084PW
Texas Instruments CDCVF25084PW
| Part Number: | Texas Instruments CDCVF25084PW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers > Texas-Instruments-CDCVF25084PW |
| Qty Available: | |
| Description: | Zero Delay PLL Clock Multiplier Single 10MHz to 180MHz 16-Pin TSSOP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Clock and Timing > Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers > Texas-Instruments-CDCVF25084PW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Zero Delay PLL Clock Multiplier Single 10MHz to 180MHz 16-Pin TSSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Frequency | 180 MHz |
| Input | LVTTL |
| Max Frequency | 180 MHz |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Nominal Supply Current | 5 µA |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CDCVF25084PW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of the CDCVF25084PW?
How many pins does the CDCVF25084PW have?
What is the maximum frequency of the CDCVF25084PW?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.









