Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CDC203DW
Texas Instruments CDC203DW
| Part Number: | Texas Instruments CDC203DW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CDC203DW |
| Qty Available: | |
| Description: | 3.3-V 6-bit inverter/clock driver 20-SOIC 25 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CDC203DW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3.3-V 6-bit inverter/clock driver 20-SOIC 25 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 500.709277 mg |
| Frequency | 40 MHz |
| High Level Output Current | 12 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 12 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 1.6 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | 25 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Power Dissipation | 1.6 W |
| Propagation Delay | 6.1 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 6.1 ns |
| Height | 2.65 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Thickness | 2.35 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CDC203DW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments CDC203DW?
What is the voltage rating of Texas Instruments CDC203DW?
How many circuits does Texas Instruments CDC203DW have?
What is the package type of Texas Instruments CDC203DW?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





