Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HCT283E
Texas Instruments CD74HCT283E
| Part Number: | Texas Instruments CD74HCT283E |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HCT283E |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed CMOS Logic 4-Bit Binary Full Adder with Fast Carry 16-PDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HCT283E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed CMOS Logic 4-Bit Binary Full Adder with Fast Carry 16-PDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Logic Function | Binary Full Adder |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Propagation Delay | 49 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 80 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD74HCT283E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the temperature range in which the product operates?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




