Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HCT238PW
Texas Instruments CD74HCT238PW
| Part Number: | Texas Instruments CD74HCT238PW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HCT238PW |
| Qty Available: | |
| Description: | Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers Hi-Spd CMOS 3-8 Line Decoder/Demltplxr |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HCT238PW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers Hi-Spd CMOS 3-8 Line Decoder/Demltplxr
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | -4 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 60 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 60 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD74HCT238PW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product category of the CD74HCT238PW?
What is the manufacturer of the CD74HCT238PW?
What is the logic function of the CD74HCT238PW?
What is the packaging type of the CD74HCT238PW?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





