Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD74HCT14MTG4
Texas Instruments CD74HCT14MTG4
| Part Number: | Texas Instruments CD74HCT14MTG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD74HCT14MTG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed CMOS Logic Hex Schmitt-Triggered Inverters 14-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD74HCT14MTG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed CMOS Logic Hex Schmitt-Triggered Inverters 14-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | 4 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter, Schmitt Trigger |
| Low Level Output Current | 4 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 4 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 38 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 48 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD74HCT14MTG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of circuits in the product?
What is the maximum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.