Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC4511PWTE4
Texas Instruments CD74HC4511PWTE4
| Part Number: | Texas Instruments CD74HC4511PWTE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC4511PWTE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed CMOS Logic BCD-to-7 Segment Latch/Decoder/Driver 16-TSSOP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC4511PWTE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed CMOS Logic BCD-to-7 Segment Latch/Decoder/Driver 16-TSSOP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| Display Type | LCD |
| High Level Output Current | -10 mA |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Input Voltage | 2 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 7 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Inputs | 4 |
| Number of Output Lines | 7 |
| Number of Outputs | 7 |
| Operating Supply Current | 8 µA |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 60 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 450 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD74HC4511PWTE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type of this product?
How many pins does this product have?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

