Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC4051PWTE4
Texas Instruments CD74HC4051PWTE4
| Part Number: | Texas Instruments CD74HC4051PWTE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC4051PWTE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed CMOS 8-Channel Analog Multiplexer/Demultiplexer 16-TSSOP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC4051PWTE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed CMOS 8-Channel Analog Multiplexer/Demultiplexer 16-TSSOP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Bandwidth | 180 MHz |
| Dual Supply Voltage | 3 V |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Max Dual Supply Voltage | 5 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 16 µA |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Outputs | 1 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Propagation Delay | 60 ns |
| Resistance | 130 Ω |
| Supply Type | Dual, Single |
| Turn-Off Delay Time | 225 ns |
| Turn-On Delay Time | 225 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD74HC4051PWTE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.