Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CD74HC4050PW
Texas Instruments CD74HC4050PW
| Part Number: | Texas Instruments CD74HC4050PW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CD74HC4050PW |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Converter 6-CH Non-Inverting Push-Pull CMOS 16-Pin TSSOP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CD74HC4050PW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Converter 6-CH Non-Inverting Push-Pull CMOS 16-Pin TSSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5.2 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Output Current | 5.2 mA |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 130 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 130 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD74HC4050PW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and pin count of this product?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







