Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC283ME4
Texas Instruments CD74HC283ME4
| Part Number: | Texas Instruments CD74HC283ME4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC283ME4 |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed CMOS Logic 4-Bit Binary Full Adder with Fast Carry 16-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC283ME4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed CMOS Logic 4-Bit Binary Full Adder with Fast Carry 16-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Binary Full Adder |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 36 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Turn-On Delay Time | 345 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 9.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD74HC283ME4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the temperature range in which the product operates?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


