Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC251E
Texas Instruments CD74HC251E
| Part Number: | Texas Instruments CD74HC251E |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC251E |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed CMOS Logic 8-Input Multiplexer with 3-State Outputs 16-PDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC251E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed CMOS Logic 8-Input Multiplexer with 3-State Outputs 16-PDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 951.693491 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | 5.2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Propagation Delay | 30 ns |
| Supply Type | Single |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD74HC251E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the type of integrated circuit?
What is the temperature range for this product?
What is the package type?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





