Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC147PWT
Texas Instruments CD74HC147PWT
| Part Number: | Texas Instruments CD74HC147PWT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC147PWT |
| Qty Available: | |
| Description: | High Speed CMOS Logic 10-to-4 Line Priority Encoder 16-TSSOP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD74HC147PWT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
High Speed CMOS Logic 10-to-4 Line Priority Encoder 16-TSSOP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Bandwidth | 28 MHz |
| High Level Output Current | 5.2 mA |
| Independent Circuits | 1 |
| Logic Function | Multiplexer |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5.2 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 10 |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Input Lines | 10 |
| Number of Inputs | 9 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 13 ns |
| Supply Type | Single |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD74HC147PWT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the logic function of this product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





