Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD74HC132MT
Texas Instruments CD74HC132MT
| Part Number: | Texas Instruments CD74HC132MT |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD74HC132MT |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 2-V to 6-V NAND gates with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD74HC132MT Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 2-V to 6-V NAND gates with Schmitt-Trigger inputs 14-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 5.2 mA |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 5.2 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 21 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Termination | SMD/SMT |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD74HC132MT
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the logic function and number of circuits of the product?
What are the minimum and maximum supply voltages of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




