Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD74ACT32ME4
Texas Instruments CD74ACT32ME4
| Part Number: | Texas Instruments CD74ACT32ME4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD74ACT32ME4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V OR gates with TTL-compatible CMOS inputs 14-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD74ACT32ME4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 4.5-V to 5.5-V OR gates with TTL-compatible CMOS inputs 14-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay | 12.1 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD74ACT32ME4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
What is the package type and temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


