Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CD74AC541E
Texas Instruments CD74AC541E
| Part Number: | Texas Instruments CD74AC541E |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CD74AC541E |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-CD74AC541E Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Circuits | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 3 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 7.8 ns |
| Quiescent Current | 8 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Termination | Through Hole |
| Turn-On Delay Time | 150 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 24.33 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD74AC541E
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
How many elements and bits does this product have?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
What is the propagation delay of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







