Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD54ACT20F3A
Texas Instruments CD54ACT20F3A
| Part Number: | Texas Instruments CD54ACT20F3A |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD54ACT20F3A |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 2-ch, 4-input, 4.5-V to 5.5-V NAND gates 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD54ACT20F3A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 2-ch, 4-input, 4.5-V to 5.5-V NAND gates 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 2 |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Gates | 2 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 13.5 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Turn-On Delay Time | 13.5 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD54ACT20F3A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the voltage range for this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

