Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD54ACT05F3A
Texas Instruments CD54ACT05F3A
| Part Number: | Texas Instruments CD54ACT05F3A |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD54ACT05F3A |
| Qty Available: | |
| Description: | Hex Inverters with Open-Drain Outputs 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD54ACT05F3A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Hex Inverters with Open-Drain Outputs 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | Buffer |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 10.8 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Turn-On Delay Time | 10.8 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD54ACT05F3A
Alternate Descriptions
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

