Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4527BPWRG4
Texas Instruments CD4527BPWRG4
| Part Number: | Texas Instruments CD4527BPWRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4527BPWRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 4000/14000/40000 Series Syn Negative Edge Triggered 4-BIT Up Decade Counter PDSO16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4527BPWRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4000/14000/40000 Series Syn Negative Edge Triggered 4-BIT Up Decade Counter PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Frequency | 7 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Bits | 4 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4527BPWRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.