Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4527BPWG4
Texas Instruments CD4527BPWG4
| Part Number: | Texas Instruments CD4527BPWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4527BPWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | CMOS BCD Rate Multiplier 16-TSSOP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4527BPWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CMOS BCD Rate Multiplier 16-TSSOP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 61.887009 mg |
| Frequency | 7 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Bits | 4 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4527BPWG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.