Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4527BNSRG4
Texas Instruments CD4527BNSRG4
| Part Number: | Texas Instruments CD4527BNSRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4527BNSRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Logic - Rate Multipliers/Frequency Dividers/Timers CMOS BCD Rate Multiplier |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4527BNSRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Logic - Rate Multipliers/Frequency Dividers/Timers CMOS BCD Rate Multiplier
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 200.686274 mg |
| Frequency | 7 MHz |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Bits | 4 |
| Operating Supply Voltage | 18 V |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4527BNSRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the category of this product?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.