Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4073BEE4
Texas Instruments CD4073BEE4
| Part Number: | Texas Instruments CD4073BEE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4073BEE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | AND Gate, 4000/14000/40000 Series, 3-Func, 3-Input, CMOS, PDIP14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4073BEE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
AND Gate, 4000/14000/40000 Series, 3-Func, 3-Input, CMOS, PDIP14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -4.2 mA |
| Logic Function | AND |
| Low Level Output Current | 4.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 6.8 mA |
| Propagation Delay | 90 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 90 ns |
| Height | 4.57 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4073BEE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the package type of the product?
What is the number of inputs for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

