Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4071BM
Texas Instruments CD4071BM
| Part Number: | Texas Instruments CD4071BM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4071BM |
| Qty Available: | |
| Description: | TEXAS INSTRUMENTS CD4071BM OR Gate, 4 Gate, 2 Input, 6.8 mA, 3V to 18V, SOIC-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4071BM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
TEXAS INSTRUMENTS CD4071BM OR Gate, 4 Gate, 2 Input, 6.8 mA, 3V to 18V, SOIC-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -4.2 mA |
| Input Capacitance | 5 pF |
| Logic Function | OR |
| Low Level Output Current | 4.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 6.8 mA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Propagation Delay | 90 ns |
| Quiescent Current | 5 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 90 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4071BM
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the brand of this product?
What is the part number of this product?
What is the function of this product?
What is the input voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.






