Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4069UBME4
Texas Instruments CD4069UBME4
| Part Number: | Texas Instruments CD4069UBME4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4069UBME4 |
| Qty Available: | |
| Description: | CMOS Hex Inverter 14-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4069UBME4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CMOS Hex Inverter 14-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -4.2 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 4.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Output Current | 6.8 mA |
| Propagation Delay | 110 ns |
| Quiescent Current | 5 µA |
| Turn-On Delay Time | 110 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4069UBME4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the temperature range for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.