Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4063BMTE4
Texas Instruments CD4063BMTE4
| Part Number: | Texas Instruments CD4063BMTE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4063BMTE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Magnitude Comparator, 4000/14000/40000 Series, 4-Bit, True Output, CMOS, PDSO16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4063BMTE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Magnitude Comparator, 4000/14000/40000 Series, 4-Bit, True Output, CMOS, PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| High Level Output Current | 4.2 mA |
| Low Level Output Current | 4.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 4 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 350 ns |
| Quiescent Current | 100 µA |
| Turn-On Delay Time | 1.25 µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4063BMTE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the CD4063BMTE4?
What is the package type of the CD4063BMTE4?
What is the supply voltage range of the CD4063BMTE4?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.