Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4063BME4
Texas Instruments CD4063BME4
| Part Number: | Texas Instruments CD4063BME4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4063BME4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Magnitude Comparator, 4000/14000/40000 Series, 4-Bit, True Output, CMOS, PDSO16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-CD4063BME4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Magnitude Comparator, 4000/14000/40000 Series, 4-Bit, True Output, CMOS, PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 141.690917 mg |
| High Level Output Current | 4.2 mA |
| Low Level Output Current | 4.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 4 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 350 ns |
| Quiescent Current | 100 µA |
| Turn-On Delay Time | 1.25 µs |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4063BME4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product's function?
How many bits does the product have?
What is the package type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.