Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4049UBF3A
Texas Instruments CD4049UBF3A
| Part Number: | Texas Instruments CD4049UBF3A |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4049UBF3A |
| Qty Available: | |
| Description: | 4000/14000/40000 Series Hex 1-INPUT Invert Gate CDIP16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4049UBF3A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4000/14000/40000 Series Hex 1-INPUT Invert Gate CDIP16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 16 |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | Buffer |
| Low Level Output Current | 26 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 20 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | -500 mV |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Channels | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Inputs | 6 |
| Number of Outputs | 6 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 120 ns |
| Quiescent Current | 20 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.92 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4049UBF3A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the category of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



