Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4025BPW
Texas Instruments CD4025BPW
| Part Number: | Texas Instruments CD4025BPW |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4025BPW |
| Qty Available: | |
| Description: | 3-ch, 3-input, 3-V to 18-V NOR gates 14-TSSOP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4025BPW Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
3-ch, 3-input, 3-V to 18-V NOR gates 14-TSSOP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | -4.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 4.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 6.8 mA |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 6.8 mA |
| Propagation Delay | 90 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Termination | SMD/SMT |
| Turn-On Delay Time | 120 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4025BPW
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
What is the number of pins in the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





