Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4025BNSRG4
Texas Instruments CD4025BNSRG4
| Part Number: | Texas Instruments CD4025BNSRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4025BNSRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 4000/14000/40000 Series, Triple 3-INPUT Nor Gate, PDSO14, Green, Plastic, SOP-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4025BNSRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4000/14000/40000 Series, Triple 3-INPUT Nor Gate, PDSO14, Green, Plastic, SOP-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 208.312296 mg |
| High Level Output Current | 3.4 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 1.5 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 6.8 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 90 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4025BNSRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the number of pins in the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.