Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4025BM96G4
Texas Instruments CD4025BM96G4
| Part Number: | Texas Instruments CD4025BM96G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4025BM96G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 4000/14000/40000 Series, Triple 3-INPUT Nor Gate, PDSO14, Green, Plastic, SOIC-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4025BM96G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4000/14000/40000 Series, Triple 3-INPUT Nor Gate, PDSO14, Green, Plastic, SOIC-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -4.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 4.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 6.8 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 90 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4025BM96G4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its brand?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of the IC?
What is the operating temperature range of the IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.