Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4025BM
Texas Instruments CD4025BM
| Part Number: | Texas Instruments CD4025BM |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4025BM |
| Qty Available: | |
| Description: | Texas Instruments CD4025BM Logic, 3-IN Nor Gate Triple, 14SOIC |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-CD4025BM Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Texas Instruments CD4025BM Logic, 3-IN Nor Gate Triple, 14SOIC
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -4.2 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 4.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Circuits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Input Lines | 3 |
| Number of Inputs | 3 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 6.8 mA |
| Propagation Delay | 90 ns |
| Quiescent Current | 5 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 90 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments CD4025BM
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number for Texas Instruments CD4025BM?
What is the function of Texas Instruments CD4025BM?
What is the voltage range for Texas Instruments CD4025BM?
What is the package type for Texas Instruments CD4025BM?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







