Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-BUF08832AIPWPR
Texas Instruments BUF08832AIPWPR
| Part Number: | Texas Instruments BUF08832AIPWPR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-BUF08832AIPWPR |
| Qty Available: | |
| Description: | 8-CH Gamma-Voltage Generator and High Slew Rate Vcom with Integrated Two-Bank Memory 20-HTSSOP -40 to 95 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-BUF08832AIPWPR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
8-CH Gamma-Voltage Generator and High Slew Rate Vcom with Integrated Two-Bank Memory 20-HTSSOP -40 to 95
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | HTSSOP EP |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 8 |
| Operating Supply Current | 8.5 mA |
| Output Current per Channel | 30 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Slew Rate | 45 V/µs |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments BUF08832AIPWPR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the temperature range for the product?
What is the maximum output current per channel?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



