Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Battery Management > Texas-Instruments-BQ2057DGK
Texas Instruments BQ2057DGK
| Part Number: | Texas Instruments BQ2057DGK |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Battery Management > Texas-Instruments-BQ2057DGK |
| Qty Available: | |
| Description: | Linear Battery Charger Li-Ion/Li-Pol 2000mA 4.1V 8-Pin VSSOP Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Battery Management > Texas-Instruments-BQ2057DGK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Linear Battery Charger Li-Ion/Li-Pol 2000mA 4.1V 8-Pin VSSOP Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 25.996513 mg |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Nominal Input Voltage | 15 V |
| Number of Cells | 1 |
| Output Current | 2 A |
| Output Voltage | 4.1 V |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments BQ2057DGK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the maximum output voltage of this charger?
How many pins does this charger have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




