Integrated Circuits (ICs) > Memory > Texas-Instruments-BQ2024DBZR
Texas Instruments BQ2024DBZR
| Part Number: | Texas Instruments BQ2024DBZR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > Texas-Instruments-BQ2024DBZR |
| Qty Available: | |
| Description: | 1.5K Bit Serial EPROM with SDQ Interface 3-SOT-23 -20 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Memory > Texas-Instruments-BQ2024DBZR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
1.5K Bit Serial EPROM with SDQ Interface 3-SOT-23 -20 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 3 |
| Weight | 1.437803 g |
| Density | 1.5 kb |
| Interface | Serial |
| Logic Function | OR |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Memory Size | 192 B |
| Memory Type | EPROM, EPROMs, OTP |
| Min Operating Temperature | -20 °C |
| Min Supply Voltage | 2.65 V |
| Nominal Supply Current | 20 µA |
| Operating Supply Current | 20 µA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Height | 1.22 mm |
| Length | 2.92 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 1.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments BQ2024DBZR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the memory size of the product?
What is the temperature range of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



