Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-AMC1301SDWVR
Texas Instruments AMC1301SDWVR
| Part Number: | Texas Instruments AMC1301SDWVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-AMC1301SDWVR |
| Qty Available: | |
| Description: | ±250 mV-Input Precision Reinforced Isolated Amplifier for Current Sensing 8-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-AMC1301SDWVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±250 mV-Input Precision Reinforced Isolated Amplifier for Current Sensing 8-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 2.8 mm |
| Length | 5.85 mm |
| Thickness | 2.65 mm |
| Width | 7.5 mm |
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


