Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-AMC1301SDWV
Texas Instruments AMC1301SDWV
| Part Number: | Texas Instruments AMC1301SDWV |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-AMC1301SDWV |
| Qty Available: | |
| Description: | ±250 mV-Input Precision Reinforced Isolated Amplifier for Current Sensing 8-SOIC -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-AMC1301SDWV Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±250 mV-Input Precision Reinforced Isolated Amplifier for Current Sensing 8-SOIC -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Schedule B | 8542330000 |
| Height | 2.8 mm |
| Length | 5.85 mm |
| Thickness | 2.65 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments AMC1301SDWV
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


