Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-AMC1301DWVR
Texas Instruments AMC1301DWVR
| Part Number: | Texas Instruments AMC1301DWVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-AMC1301DWVR |
| Qty Available: | |
| Description: | ±250 mV-Input Precision Reinforced Isolated Amplifier for Current Sensing 8-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-AMC1301DWVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
±250 mV-Input Precision Reinforced Isolated Amplifier for Current Sensing 8-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Bandwidth | 210 kHz |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |
| Input Bias Current | 60 µA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 50 µV |
| Isolation Voltage | 1 kV |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 5.9 mA |
| Output Current per Channel | 13 mA |
| Packaging | Cut Tape |
| Schedule B | 8542330000 |
| Height | 2.8 mm |
| Length | 5.85 mm |
| Thickness | 2.65 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments AMC1301DWVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the package type and temperature range of the product?
What is the input voltage range of the amplifier?
What is the power supply voltage range for the amplifier?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




