Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-AMC1200TDWVRQ1
Texas Instruments AMC1200TDWVRQ1
| Part Number: | Texas Instruments AMC1200TDWVRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-AMC1200TDWVRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive, ±250-mV input, precision current sensing basic isolated amplifier 8-SOIC -40 to 105 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-AMC1200TDWVRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive, ±250-mV input, precision current sensing basic isolated amplifier 8-SOIC -40 to 105
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| -3db Bandwidth | 100 kHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 200 µV |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 5.4 mA |
| Output Current per Channel | 20 mA |
| Schedule B | 8542330000 |
| Height | 2.8 mm |
| Length | 5.85 mm |
| Thickness | 2.65 mm |
| Width | 7.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments AMC1200TDWVRQ1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
What distributors offer this product?
What is the compliance status of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



