Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-83022012A
Texas Instruments 83022012A
| Part Number: | Texas Instruments 83022012A |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-83022012A |
| Qty Available: | |
| Description: | Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 20-Pin CLLCC Tube |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-83022012A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Counter Single 4-Bit Sync Binary UP 20-Pin CLLCC Tube
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| Direction | Unidirectional |
| Logic Function | Counter |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Elements | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 34 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 8.89 mm |
| Thickness | 1.83 mm |
| Width | 8.89 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 83022012A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
How many pins does this product have?
What is the maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


