Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-8102302PA
Texas Instruments 8102302PA
| Part Number: | Texas Instruments 8102302PA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-8102302PA |
| Qty Available: | |
| Description: | Military-grade, dual, 30-V, 1-MHz, In to V+, JFET-input operational amplifier 8-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-8102302PA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military-grade, dual, 30-V, 1-MHz, In to V+, JFET-input operational amplifier 8-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Number of Pins | 8 |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 3.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Gain | 75.56 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.6 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 8102302PA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the Texas Instruments 8102302PA?
Are there any alternate parts available for the Texas Instruments 8102302PA?
Is the Texas Instruments 8102302PA compliant with any environmental standards?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



