Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-7704402CA
Texas Instruments 7704402CA
| Part Number: | Texas Instruments 7704402CA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-7704402CA |
| Qty Available: | |
| Description: | CMOS 8-Input NO /O Gate 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-7704402CA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
CMOS 8-Input NO /O Gate 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Contact Plating | Lead, Tin |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -4.2 mA |
| Logic Function | NOR, OR |
| Low Level Output Current | 4.2 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Outputs | 2 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Propagation Delay | 110 ns |
| Quiescent Current | 5 µA |
| Turn-On Delay Time | 110 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 7704402CA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and part number?
What is the package type of the product?
What is the temperature range for this product?
What is the logic function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


