Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-7700801DA
Texas Instruments 7700801DA
| Part Number: | Texas Instruments 7700801DA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-7700801DA |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad Differential Comparator 14-CFP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-7700801DA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad Differential Comparator 14-CFP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Response Time | 1.3 µs |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 2.03 mm |
| Length | 9.21 mm |
| Thickness | 1.59 mm |
| Width | 5.97 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 7700801DA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the product type?
What is the operating temperature range?
What is the voltage gain of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



