Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-7700801CA
Texas Instruments 7700801CA
| Part Number: | Texas Instruments 7700801CA |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-7700801CA |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad Differential Comparator 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Linear ICs > Amplifiers - Op Amps, Buffer, Instrumentation > Texas-Instruments-7700801CA Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad Differential Comparator 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Input Bias Current | 100 nA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5 mV |
| Max Dual Supply Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Current | 2 mA |
| Max Supply Voltage | 30 V |
| Min Dual Supply Voltage | 1 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 2 mA |
| Number of Channels | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Response Time | 1.3 µs |
| Schedule B | 8542390000 |
| Voltage Gain | 106.02 dB |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments 7700801CA
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the operating temperature range of the product?
How many pins does the product have?
Is the product lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


